Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. To pomieszczenie jak żadne inne. W nim przyrządzamy posiłki, jak również spędzamy czas, rozmawiając z najbliższymi. Warto zadbać, aby było tam dla nas przytulnie, oraz przede wszystkim funkcjonalnie. Bardzo ważne jest, aby nasza kuchnia była jasna i przestronna. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, powinniśmy zadbać, aby mieć w naszej kuchni dużą ilość światła. Okna to naturalne źródło światła, jednak można dostarczać je również sztucznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać aranżacja okien w kuchni, nie przestawaj czytać tego artykułu.

Aranżacja okien w kuchni

Okno w kuchni wpuszcza do pomieszczenia promienie światła, gdy zrobi się zbyt duszno, to możne je także otworzyć – dzięki temu napłynie świeże powietrze.

Dekoracje roślinne

Jeśli myślimy o dekoracji naszego okna, to możemy wziąć tu pod uwagę świeże zioła (np. bazylię lub miętę), które można w każdej chwili zerwać do obiadu. Może jesteśmy natomiast miłośnikami kwiatów, wówczas dobrym wyborem będą nieduże kwiaty. Gatunki takich roślin nie mogą być zbyt wymagające, powinny również lubić ciepło i wilgoć. Przykładami takich roślin są np. sukulenty, kalanchoe czy cyklamen.

Dekoracje okienne

Dekoracje roślinne będą mieć sens kiedy wszystko przyozdobimy odpowiednimi firanami lub żaluzjami. Jednak, jakie mamy możliwości? Przede wszystkim wybierzmy nasze zdobienie okienne do stylu, w jakim jest urządzona nasza kuchnia. Nie będą miały sensu różowe żaluzje w rustykalnej kuchni. Zastanówmy się nad efektem, jaki chcemy uzyskać.
Firanki – przepuszczają światło w zależności od grubości, jaką wybierzemy, jednak co do zasady, mają za zadanie przepuszczać duże ilości światła. Dostępne są w różnych wzorach, upięciach i długościach,
Zasłony – żeby skontrastować odcienie w naszej kuchni, możemy użyć zasłon. Jednak nie do każdej kuchni będą pasować, często możemy użyć ich, we wnętrzach rustykalnych pasować będą również do wnętrz klasycznych,
Rolety – można dopasować do własnych upodobań, wybrać stopień zaciemnienia, montażu, na zewnątrz lub wewnątrz. Bogaty wybór kolorów sprawia, że może to być uniwersalny wybór dla naszej kuchni. Zarówno dla wnętrz minimalistycznych, jak i w bogato zdobionym wnętrzu rustykalnym

Należy pamiętać, że we wnętrzach kuchennych liczy się funkcjonalność. Ważne jest, aby swoimi dekoracjami, nie zabierać zbyt dużo światła i za dużo powierzchni okiennej. Umiar konieczny jest również w dekorowaniu.