Zanieczyszczanie środowiska śmieciami zyskuje coraz większe rozmiary. Z tego powodu coraz powszechniejsze staje się świadome dbanie o segregację śmieci oraz zmniejszenie ich ilości. Pojedyncze działania każdej osoby, mogą w skali kilku tygodni czy miesięcy , przynieść naprawdę duże efekty. Dlatego też warto zacząć od razu wprowadzać do swojej codzienności dobre nawyki, mające na celu zmniejszyć ilość produkowanych przez nasze gospodarstwo domowe śmieci.

Plastik

Ilości śmieci plastikowych w każdym domu bywają bardzo duże. Przede wszystkim są to opakowania po produktach spożywczych lub kosmetycznych. Warto więc przyjrzeć się dokładnie swoim śmieciom i doprowadzić do skutecznych zmian. Plastikowe butelki, można w prosty i szybki sposób ograniczyć, poprzez korzystanie z wody filtrowanej. Natomiast wszelkiego rodzaju słodkie napoje lub soki, najlepiej jest kupować w opakowaniach kartonowych lub szklanych. Dzięki temu możliwe będzie ich skuteczne segregowanie na tworzywa do ponownego wykorzystania. Podobne podejście warto mieć podczas zakupów spożywczych. Wiele produktów spożywczych z tej samej gamy, pakowanych jest jednocześnie w opakowania plastikowe, papierowe lub szklane. I właśnie wybór tych drugich będzie najlepszy i najbardziej ekologiczny i dobry dla środowiska. Produkty pielęgnacyjne również pakowane są najczęściej w opakowania plastikowe, jednak coraz więcej firm decyduje się na wykorzystywanie plastiku przetworzonego z innych śmieci i ich wybór będzie najrozsądniejszy.

Minimalizm

Ogromne znaczenie dla zmniejszenia ilości produkowanych w naszym domu śmieci, ma podejście minimalistyczne do zakupów. Znacznie łatwiej jest ograniczyć ilość plastiku i tworzyw nie nadających się do segregacji, jeśli kupujemy mniej produktów i rzeczy. Dzięki temu możliwe jest także inwestowanie w produkty o wyższej jakości i bardziej zrównoważonej produkcji, których opakowania nadają się do ponownego przetworzenia i użycia. Największe zmiany mają szanse odbyć się w naszej garderobie oraz szafce łazienkowej na kosmetyki. Zdecydowanie się na stworzenie uniwersalnej, tak zwanej kapsułowej garderoby, pozwoli posiadać ubrania z materiałów o wysokiej jakości, które będą dobrze służyć nawet przez kilka sezonów. Natomiast produkty kosmetyczne dobrane w zgodzie z potrzebami naszej skóry i ciała, to krok do zmniejszenia ich ilości i stawiania jedynie na te sprawdzone. Wywóz odpadów Poznań, Gdańsk, Warszawa i wszystkie inne duże miasta dokonują w zgodzie z zasadami segregacji, dlatego każdego mieszkańca one obowiązują. Zmniejszenie ilości produkowanych śmieci, znacznie ułatwi dokonywanie codziennej segregacji.