Usuwanie odpadów ogrodowych: odpowiednie gromadzenie, sortowanie i utylizacja

Odpadki z ogrodu to częsta przeszkoda, przed którą stają miłośnicy ogrodnictwa. Nie jest to jednak powód do zaniepokojenia, gdyż istnieje wiele sposobów, by skutecznie się ich pozbyć. W niniejszym artykule przedstawimy metodę odpowiedniego gromadzenia, sortowania i utylizacji odpadów ogrodowych.

1. Odpowiednie gromadzenie odpadów ogrodowych

Przydatne może okazać się zastosowanie odpowiednich pojemników do gromadzenia odpadów ogrodowych. Najlepiej jest użyć kilku, co pozwoli na ich podział na mniejsze grupy. Przykładowo, jedno naczynie na liście, drugie na gałęzie itd. Ważne jest również, by przygotować wcześniej odpowiednie narzędzia – nożyce, sekatory, łopaty.

2. Sortowanie i przerabianie na kompost

Po zebraniu odpadów ogrodowych trzeba skrupulatnie przesortować je pod względem: suchości, wielkości, rodzaju. Już po sortowaniu można wyróżnić trzy grupy odpadów ogrodowych:

– boczne pędy drzew iglastych, gałęzie, liście, trawa – pochodzenia roślinnego;
– resztki jedzenia, fusy z kawy, papier toaletowy – odpady bio-organiczne;
– gazety, opakowania, plastikowe butelki, szkło, skóra – odpady mieszane.

Najlepiej jest, aby wszystkie odpady organiczne poddać procesowi przerabiania na kompost. Dzięki temu można zamienić odpadki ogrodowe na cenny nawóz do ziemi. Wśród odpadów można znaleźć sporo wartościowego materiału, np. liście, pędy drzew, skoszoną trawę, które po odpowiednim przetworzeniu staną się w trzymiesięcznym czasie nawozem.

3. Utylizacja odpadów ogrodowych

Szacuje się, że około 50% odpadów ogrodowych może być poddanych procesowi przerabiania na kompost. Jednakże, co z pozostałymi odpadami ogrodowymi? Odpowiedź na to pytanie są dwa sposoby, a mianowicie:
– w sezonie dla podgrzania domu można stosować drewno opałowe;
– jeśli afirmujemy zasadę Zero Waste należy transportować odpady do specjalnych miejsc odpowiednio wyposażonych.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiliśmy sposób na skuteczne gromadzenie, sortowanie i utylizację odpadów ogrodowych. Ważne jest odpowiednie gromadzenie, tak aby później ułatwić sobie sortowanie. Po zebraniu odpadów ogrodowych gromadźmy je w specjalne kontenery, dzięki czemu sortowanie będzie łatwiejsze, a także ułatwi to przenoszenie zbiorów. Pamiętajmy, że większość z odpadów ogrodowych trafia do roślinnego swoistego królestwa, z którego z zastosowaniem odpowiednio skomponowanej mieszanki kompostu możemy bez żadnego problemu zbudować wystarczającego nawozu.