Dobrane połączenie firan i zasłon podkreśla stylowy i gustowny wygląd naszego mieszkania. Często nie wiemy jak dopasować firanki i zasłony nie tylko do danej aranżacji czy stylu panującego we wnętrzu – trudnością może być komponowanie zasłon i firanek, tak aby się one wzajemnie uzupełniały. Jakie kolory, wzory, długości i rodzaje tkanin zestawiać ze sobą? Aby Twoje mieszkanie miało wyjątkowy charakter i niepowtarzalny look przeczytaj artykuł i zastosuj się do poniższych rad!

Kolory – jakie są najlepsze zestawienia? Zasłony i firany.

Podstawową zasadą przy doborze kolorystycznym, jeśli chodzi o firanki jest wybór takiego modelu, który będzie pasował do zasłon. Oczywiście, w tym wypadku najbezpieczniejszą i zarazem najbardziej popularną barwą jest kolor biały oraz jego odcienie. Śnieżnobiała biel doskonale komponuje się z zasłonami w jednolitym kolorze. Jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu minimalistycznym lub eleganckim, wybierz firany żakardowe lub proste i gładkie firany z tiulu, które możesz także dowolnie upinać. Kolory zasłon dobieraj natomiast na podstawie aranżacji wnętrz i dodatków umieszczonych w pomieszczeniu, a także koloru dywanu lub obić tapicerskich. Nieczęsto natomiast dobiera się barwę zasłon do koloru ścian, gdyż takie połączenie sprawia, że całość zlewa się w jedną płaszczyznę, a pomieszczenie jest zbyt monotonne. Warto również zaznaczyć, że istotne jest to, aby trzymać się barw w obrębie jednej gamy kolorystycznej. Oczywiście, jeśli pasuje to do wnętrza, możemy postawić na modne kontrasty, na przykład czerń i biel, lub biel oraz czerwień. Jednak i tu kierujmy się zasadą, która mówi o dopasowaniu zasłon i firan do aranżacji i charakteru pomieszczenia. W innym przypadku powstanie chaos, a całość nie będzie prezentowała się spójnie.

Długość zasłony i firany – poznaj sprawdzone sposoby!

Gdy dobieramy firanki i zasłony na to samo okno, musimy pamiętać o tym, że zasłona może być nieco dłuższa od firany, nigdy jednak na odwrót. Jeśli to firanka będzie dłuższa, takie połączenie wpłynie bardzo niekorzystnie na całą estetykę pomieszczenia. Ponadto, należy też mieć na uwadze, żeby firany na przelotkach nie wystawały spod zasłon, zarówno jeśli chodzi o górną krawędź, jak i dolną. Lepiej jest także nie mieszać ze sobą rodzajów upięć – jeśli decydujemy się na firany zapinane na żabki, powieśmy też zasłony, które są w ten sam sposób zakładane i analogicznie: zasłony na przelotkach powinny występować w duecie z firanami na przelotkach.

Jaki rodzaj materiału wybrać na zasłony, a jaki na firany?

Zasłony są najczęściej szyte z lejącej się tkaniny syntetycznej lub dość sztywnego materiału z domieszką bawełny. Jeśli decydujesz się na zasłony delikatne, lejące się, idealne przy stylu glamour, powinieneś wybrać firany z tiulu. Modele żakardowe będą niezastąpione do trochę sztywniejszych zasłon z dodatkiem bawełny, a nawet lnu. Możesz wybrać również firany panelowe, które nie wymagają zawieszenia żadnych zasłon i są świetną alternatywą dla rolet w pomieszczeniach kuchennych czy pokojach gościnnych.

Rodzaje upięcia – podsumowanie

Gdy mamy już gotowe firanki i zasłony możemy zawiesić je na kilka sposobów. Dla firanek tiulowych idealne będą różnego rodzaju drapowania, podobnie jak w przypadku zasłon z lejącej się tkaniny. Dosyć nową modą jest zawieszanie lejących się zasłon lekko opadających na podłogę, ale trzeba wówczas pamiętać, że taki sposób nie pasuje do wszystkich aranżacji. Firanki możemy upinać także z marszczeniami lub bez, w zależności od gustu. Bardzo dobrym pomysłem na to, jak połączyć zasłony i firanki jest wybranie stonowanych barw i gładkich tkanin. Takie uniwersalne połączenie sprawdzi się w każdym domu!