Brudne dywany nie tylko źle wyglądają, ale są tez siedliskiem wielu zarazków. Małe cząsteczki brudu mogą działać jak papier ścierny i rozbijać włókna dywanu za każdym razem, kiedy po nim chodzisz. Z tego powodu tak ważne jest regularne pranie dywanów Olsztyn.

Jak czyścić dywan?

Najlepszym sposobem na utrzymanie dywanu w czystości jest dokładne odkurzanie. Jak powinno ono wyglądać? Ruchy powinny być powtarzalne i powolne. Średni czas jaki trzeba przeznaczyć na odkurzenie dywanu to około 20 minut. Oczywiście im większa powierzchnia, tym więcej czasu będziesz potrzebować. Dokładne odkurzenie pozwoli pozbyć się aż 83 proc. brudu. Ważna jest też częstotliwość – przyjmuje się, że w przeciętnym gospodarstwie domowym odkurzać powinno się przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Profesjonalne pranie dywanów Olsztyn

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swoich dywanów, ważne jest, aby co najmniej raz w roku zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie. Większość producentów dywanów zaleca metodę czyszczenia parą, a nie zawsze jest to możliwe domowymi sposobami. Para wnika głęboko we włókna i usuwa brud oraz wiele zanieczyszczeń, które każdego dnia roznosimy na butach i stopach. Ponadto skorzystanie z usług specjalistycznej firmy pozwoli szybko usunąć wilgoć z dywanu, a to wpłynie na szybsze schnięcie.

Jakich środków używać do czyszczenia dywanów?

W sklepach nie brakuje produktów przeznaczonych do prania dywanów w domowych warunkach. Przez zakupem należy zapoznać się z wytycznymi producenta, natomiast samo pranie dywanów Olsztyn najlepiej zacząć w miejscu, które nie jest widoczne, na wypadek, gdyby środek czyszczący przypadkowo plamił lub farbował dywan. Jeśli chcesz wyprać dywan sam pamiętaj, że powinieneś zacząć od wstępnego usuwania plam. W tym celu będziesz potrzebować środka czyszczącego w sprayu, bawełnianego ręcznika i szczotki. Następnym etapem jest głębokie czyszczenie, które będzie wymagała użycia gorącej wody i odpowiedniego preparatu. Po zakończeniu prania, dywan musi wyschnąć.

Dlaczego pranie dywanów jest ważne?

Każdego dnia dywan przyjmuje ogromne ilości zanieczyszczeń. Na dywanie można znaleźć niemal wszystko – brud, kurz, alergeny. Regularne czyszczenie przedłuży żywotność dywanu, ale też korzystnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie domowników, ponieważ czysty dywan gwarantuje lepszą jakość powietrza. Niektóre oznaki zanieczyszczenia w pomieszczeniu to podrażnienie oczu, nosa lub gardła, bóle głowy, zmęczenie i zawroty głowy. Wypranie dywanu może znacznie ograniczyć te dolegliwości.