Porządkowanie przestrzeni przechowywania: Skuteczne organizowanie szafek, szaf i półek

Nieustanny problem

Dla wielu z nas, problem zapanowania nad bałaganem w szafach, szafkach czy innych miejscach przechowywania jest nieustającym kłopotem. Nagromadzone ubrania, kosmetyki, akcesoria kuchenne, a może dokumenty – wszystko to wymaga odpowiedniej organizacji. Dlaczego porządki są ważne? Najprościej mówiąc – pozwala to na to, aby znaleźć potrzebne nam rzeczy, oszczędza czas, a także przestrzeń. Dzięki tym sposobom organizowania można zapanować nad chaosem.

Praktyczne porady

1. Wyciągnij wszystko z szafy
Najważniejsze w porządkowaniu szafy jest oddanie sobie sporo czasu, żeby wyciągnąć wszystko z szafki. Dzięki temu uda Ci się dokładniej zobaczyć, co masz i na czym Ci zależy. Po pierwsze, warto wyrzucić z przedmiotów, na których już Ci nie zależy.
2. Zorganizuj
Jeśli Twoja szafa już jest pusta, czas by zorganizować. Skorzystaj z organizerów, pojemników, pudełek, wieszaków czy półek. Kup takie, które pomieszczą wszystkie rzeczy, które chcesz przechować. Pomoże to zwalniać miejsce na podłodze szafy, dzięki czemu stanie się ona bardziej przestronna.
– zorganizuj ubrania według kategorii (górne, dolne, letnie, zimowe)
– przechowywaj rzeczy, na które najczęściej się decydujesz w widocznym miejscu, resztę uporządkuj według częstotliwości użytkowania.
– zapisz na piasku, na co Twoja szafa jest przeznaczona (ubrania, pościel, dokumenty)

3. System czy chaoş?
Niektórzy wolą stworzyć system, inni lubią bałagan. Dla jednych łatwiej jest się odnaleźć w uporządkowanym środowisku, dla innych znalezienie przedmiotu w stosie rzeczy jest dużo bardziej efektywne. Jeśli jesteś zwolennikiem braku systemu, zapewne jesteś bardziej kreatywny. Tworzenie systemu pozwala Ci na bardziej logiczne myślenie, co wpływa na jakość Twojego życia.

4. Ósme żyć meble
Jeśli szafki, szafy lub półki są w złym stanie, to kup nowe. Nie ma sensu przechowywać rzeczy w uszkodzonych meblach, które dzisiaj, jutro mogą się rozpaść. Kupując nowe meble, wybierz takie, które będą dla Ciebie funkcjonalne, estetyczne i przede wszystkim dobrane do przestrzeni, w której będą się znajdować.

5. Notatki
Przyda Ci się pena i notes oraz taśma klejąca. Zastosuj je do opisywania szafek, pudełek, półek. Na przykład, zapisuj, co znajduje się w pudełku “z długopisami”, wówczas zawsze będziesz wiedział, gdzie ich szukać. Taśma klejąca to świetna pomoc w oklejaniu pudełek lub szafek.

Podsumowanie

Odpowiednie organizowanie szaf, szafek i półek zapewni Ci oszczędność czasu i miejsca, a także pozwoli zachować porządek. Najważniejsze w porządkowaniu jest oddanie sobie czasu i chęci, by stworzyć coś estetycznego i funkcjonalnego. Przenieś w domu na swój sposób organizacji, to pomoże Ci szukać nowych rozwiązań, które będą działać dla Ciebie. Pamietaj, to Twoje mieszkanka, rób z nią, co chcesz.