Czworonogi wymagają dużo opieki. Szczególnie te, które są przedstawicielami ras. W przypadku psów rasowych, właściciele często mają problem: kiedy można kąpać szczeniaka?
Pierwsza kąpiel zalecana jest po ukończeniu pierwszego, całego cyklu szczepień. Później wszystko zależy od tego w jakich warunków pies żyje. Wiąże to się przede wszystkim także z jego rasą. Warto wiedzieć, np. że polski owczarek nizinny, strzegący stada i stale z nim przebywający nie powinien być kąpany z udziałem szamponu.

 

Jest to taka ciekawostka ale bardzo ważna, ponieważ w przypadku wykąpania go z szamponem, jego włos skołtuni się, sfilcuje i będzie stanowił doskonałą ochronę przed deszczem, ale trudno powiedzieć, by był ładny. Dlatego jeśli nie chcemy stracić pięknego włosa przedstawiciela tej rasy to nie warto kąpać go z szamponem. Ponadto szampon powinien być odpowiednio dobrany do ph skóry psa, ponieważ nieodpowiedni dobór kosmetyków może niestety spowodować łuszczeenie się skóry czy powstawanie łupieżu, który jest uciążliwy dla czworonogów. Dlatego warto zorientować się w temacie i uniknąć takich nieprzyjemności.