Wykonawcy zazwyczaj współpracują z Tobą w zakresie ochrony istniejącej przestrzeni. Jednak ma to głównie na celu zapobieganie uszkodzeniom, a nie blokowanie brudu. Oznacza to, że podłogi nie powinny być zarysowane ani wgniecione, ale mogą być zakurzone, pokryte smugami, a nawet lepkie. Po fakcie będą musiały zostać posprzątane. Będziesz chciał omówić z wykonawcą swoje oczekiwania dotyczące czystości w czasie trwania renowacji. Jakie usługi są wliczone i za jaką cenę w zależności od projektu i wykonawcy.

Przygotuj i chroń swój dom oraz uszczelnij plac budowy
Jeśli podejmujesz się czegokolwiek innego niż całkowita renowacja jelit, możesz wykonać następujące czynności, aby ograniczyć zakłócenia i zminimalizować bałagan:

Odgrodzić strefę renowacji, zawieszając mocną plandekę (o grubości co najmniej 0,8 mm) od sufitu do podłogi, aby utworzyć uszczelnienie. Nałóż taśmę maskującą na wszystkie strony plandeki, w miejscu styku z sufitem, ścianami i podłogą. Pręty napinające mogą również pomóc w utrzymaniu ciężkich plandek. Cząsteczki przelatują przez wszystkie pozostawione luki, nieważne jak małe. Jeśli potrzebujesz klapki do wchodzenia i wychodzenia, rozważ przyklejenie zamka błyskawicznego do plandeki. Dodaj podwójną warstwę, jeśli będzie dużo piaskowania lub jeśli wiesz, że niebezpieczne cząsteczki zostaną uwolnione do powietrza.
W strefie Reno chroń wszystko, co przechowujesz. Podłogi należy przykryć papierem budowlanym (może nawet podwójną warstwą, jako zabezpieczenie przed rozerwaniem). Zakryj okna lub urządzenia plandeką (ponownie, nie pozostawiając żadnych przerw).
Jeśli strefa renowacji znajduje się w centrum twojego domu, rozważ ułożenie papieru ciągłego lub brezentu we wszystkich obszarach o dużym natężeniu ruchu. Zapobiegnie to wnikaniu brudu do reszty przestrzeni.
Przykryj wszystkie meble w całym domu (szczególnie powierzchnie tekstylne, takie jak kanapy i łóżka) za pomocą folii lub plandeki.
Uszczelnij drzwi szafy, nakładając taśmę maskującą na szczeliny między drzwiami a podłogą. Nie ma nic bardziej irytującego niż konieczność wyprania wszystkich zakurzonych ubrań, ponieważ zapomniałeś to zrobić.

Oczyść powietrze

Odkurzaj, najlepiej za pomocą odkurzacza HEPA („wysokowydajne powietrze w postaci cząstek”) pod koniec każdego dnia pracy. Odkurzacze HEPA są w stanie wyłapać znacznie mniejsze cząstki niż zwykłe odkurzacze.
Jeśli masz taki, włączaj oczyszczacz powietrza HEPA na wysokim poziomie 24/7 i często wymieniaj lub myj filtry, ponieważ będą one pracować znacznie ciężej niż zwykle.
Otwórz okna! Im więcej powietrza krąży, tym lepiej.

Czynności porządkowe po renowacji

Zwykle porządki po zakończeniu budowy obejmują:
-Zamieść i odkurzyć wszystkie powierzchnie, w tym sufity i ściany
-Zmycie i dezynfekcja podłogi
-Odkurzenie całej tapicerki
-Wytarcie drzwi, gałki, listwy przypodłogowe, listwy i sprzęt
-Dokładne oczyszczenie i dezynfekcja łazienek i kuchni (w tym urządzeń, szafek i blatów)
-Odkurzenie i ztarcie wszystkich wnętrz okien, w tym parapetów i ram
-Odkurzenie wszystkich kanałów, kratek, otworów wentylacyjnych, rolet, wentylatorów sufitowych i opraw oświetleniowych
-Wyczyszczenie wszystkich zawiasów i uchwytów, półek i szafek
-Wyczyszczenie wszystkich szafek
-Usunięcie wszystkich pozostałych śmieci i gruzu (jeśli wykonawca ich nie usunął)

Sprzątanie po remoncie woda z octem

1. Środek do czyszczenia okien
Wymieszaj równe części destylowanego białego octu i wody. Nakładaj na szyby gąbką. Wytrzyj do czysta za pomocą ściereczki.

2. Żaluzje
Aby wyczyścić zmywalne żaluzje, wymieszaj 1 szklankę amoniaku, ½ szklanki białego destylowanego octu, ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1 galon ciepłej ciepłą wodę. Używając gąbki lub szmatki, wytrzyj rolety mieszanką. Spłucz czystą wodą.

3. Automatyczne ekspresy do kawy
Aby rozpuścić minerały i tłuste osady, napełnij zbiornik białym destylowanym octem i uruchom ekspres do kawy przez cykl parzenia. Opróżnij dzbanek. Spłucz resztki octu, przepuszczając pełny zbiornik wody przez cykl parzenia.