Wśród współcześnie wykorzystywanych i nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych możemy wymienić między innymi płyty OSB. To materiały, które powstają w wyniku sprasowania ze sobą wielu warstw płyt wiórowych, w których poszczególne warstwy posiadają wióry ułożone w innej płaszczyźnie. Dobrej jakości płyty sklejone są za pomocą różnych klejów oraz żywic oraz poddane wysokiemu ciśnieniu w fazie produkcji, co zwiększa ich właściwości oraz pozwala na wykorzystywanie w większej skali. Warto zastanowić się, jak można wykorzystać te płyty w praktyce?

Płyta OSB to materiał, który bardzo chętnie wykorzystywany jest przez profesjonalistów. Płyty te mogą być stosowane jako nośne wewnętrzne oraz zewnętrzne poszycia dachów i ścian. To bardzo ważna funkcja, w której płyty te znajdują się bardzo dobrze. Pod kątem budowy oraz wykończenia domów możemy z płyt OSB stworzyć między innymi konstrukcyjne elementy domów i dachów, które powstają według tzw. metody szkieletowej. Łatwe w obróbce i proste w łączeniu płyty są jednocześnie bardzo dostępne, dlatego mogą korzystać z nich również domowi majsterkowicze.

Jak jeszcze wykorzystamy płyty OSB?

Płyty OSB mogą być również bardzo dobrym zamiennikiem dla litych desek lub sklejki, na przykład jako podkłady podłogowe lub stropy. W procesie wylewania fundamentów płyty takie mogą być wykorzystywane również do tworzenia szalunków, czyli form do wylewania fundamentów budynku. Oprócz wykorzystywania płyt w branży budowlanej i konstrukcyjnej, bardzo często wykorzystuje się je również w produkcji mebli. Z płyt OSB można tworzyć meble zarówno do użytku w przydomowym garażu lub warsztacie, na przykład regały i szafki.

Materiały te mogą być wykorzystywane również do produkcji podstaw i szkieletów mebli tapicerowanych, na przykład foteli lub kanap. Swoje zastosowanie dla popularnych płyt wiórowych typu OSB znaleźli również dekoratorzy wnętrz. Z płyt można stworzyć estetyczne dodatki, w tym ozdoby ścienne lub dekoracje ogrodowe. Ich wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych oraz przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne to bardzo duży atut. Jeżeli szukacie wdzięcznych materiałów drewnopochodnych do produkcji mebli lub przygotowaniu konstrukcji budynków to warto rozważyć zakup płyt OSB. Wśród nich najpopularniejszym zakupem jest model numer 3.