Dachy z blachy już od lat doceniane są za trwałość, estetykę i niską cenę. Coraz częściej wypierają np. tradycyjne dachówki ceramiczne, ponieważ są lżejsze, a wyglądają równie dobrze. Co szczególnie istotne, zazwyczaj okazują się bardzo łatwe w zamontowaniu, dzięki czemu prace wykończeniowe na dachu przebiegają szybko i sprawnie. Zastanawiając się nad wyborem materiału na pokrycie dachowe, warto rozważyć blachę płaską.

Blacha płaska na dach – zalety

Kiedy pojawia się zagadnienie blaszanych dachów, bardzo często wymieniana jest blachodachówka lub blacha trapezowa. Tymczasem klasyczna blacha płaska również doskonale pełni swoje zadanie, nie ustępując innym rodzajom ani pod względem wykonania, ani ceny. Blacha płaska jest wykonywana najczęściej z miedzi, stali, aluminium lub mieszanki tytanu i cynku. Jej największą zaletą jest na pewno uniwersalność – ze względu na plastyczność materiału, arkusze lub pasy blachy płaskiej można dostosować do różnego rodzaju dachów, nawet tych najbardziej skomplikowanych. Trudno ją uszkodzić, zarówno podczas montowania, jak i użytkowania. Wszystko dlatego, że tworzy niezwykle wytrzymałą powłokę, jednocześnie nie obciążając więźby dachowej. Blacha płaska jest zwykle powlekana warstwą ochronną, można ją też pomalować na dowolny kolor.

Blacha płaska na dach – montaż

Blachodachówka, blacha trapezowa czy blacha płaska – każdy z tych materiałów nie sprawia żadnych problemów podczas montażu. Blacha płaska potrzebuje sztywnej podstawy, najlepiej w postaci deskowania, płyt wiórowych lub wodoodpornej sklejki. Dodatkowo można zastosować specjalną membranę, która korzystnie wpłynie na wentylację budynku.
Blachę płaską układa się najczęściej na tzw. rąbki stojące (pojedyncze lub podwójne). Rąbki pojedyncze powstają na skutek zagięcia blachy, zaś w podwójnych dodatkowo wywija się ją w sąsiadujących arkuszach. Blachę przytwierdzamy do podłoża przy pomocy tzw. żabek, które są niemalże niewidoczne, ponieważ chowają się pod blachą. Co ważne, rąbki stojące ułożone są wyłącznie prostopadle – poprzeczne krawędzie blachy mocujemy na rąbek leżący.